Otwarte codziennie 10:00 – 15:00

Wystawy

Zobacz nasze wystawy

Elżbieta Chodorowska, Urszula Chodorowska,  Joanna Chwastek, Karolina Gołczyk, Anita Grobelak, Monika Hartman – Małgorzata Kania –  Alicja Kowalska – malarstwo, rysunek, mural; Agnieszka Musiaz, Atlea Leszczyńska malarstwo Anna Pacuła Cyzio malrstwo Julia Panek, Beata Sadowska Izabella Sowier Kasprzyk, Joanna Sidorowicz, Jolanata Winiszewska, Diana Żarów, Krystyna Bilińska, Wioletta Cielecka, Krystyna Głębocka

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom z malarstwa w 1992r. w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego). Zajmuje się pracą artystyczną, a także dydaktyczną na kierunku Architektura Krajobrazu oraz popularyzatorską wśród młodzieży m.in. podczas edycji Festiwalu Nauki. W 2006…

 

Iwona Kulągowska – ukończyła Europejską Akademię Sztuk, uzyskując dyplom z wyróżnieniem z zakresu rysunku i malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Wiesława Garbolińskiego oraz aneks ze sztuki użytkowej u dr. Plewako. Uprawia rysunek, malarstwo pastelowe i olejne, fotografię, fresk a także rzeźbę, ceramikę artystyczną i sztukę użytkową. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Prowadzi autorską Galerię 8 PLUS w Warszawie. Brała udział w kilku plenerach , m.in.: rzeźby w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowym plenerze pastelistów w Nieszawie, III i IV Międzynarodowym Plenerze Sztuki w Budach Lucieńskich, w Łęczycy,w Indiach , Syrii, na Kubie, we Włoszech i w Meksyku. W 2009 r ukończyła Szkołę Fresku Vica Calabro w Treglio we Włoszech. Od stycznia 2014 roku współpracuje z Irminą Dubaniowską – Kutek- MGR Historii Sztuki – Idkart, tworząc razem projekty artystyczne, wystawy.

 

SPOTKANIE KRYSTYN

W programie ;

Występ solistki Opery Nova w Bydgoszczy – KRYSTYNY NOWAK  -sopran

Wystawa przyjaciół Galerii Of-art. – pt. Krystyny i inne dziewczyny ;

Danuta Celesta Żak , Barbara Siwek ,Danuta Panek ,Maria Krawczyk ,Krystyna Szwajkowska ,Stanisława Pytlarz ,Krystyna Mielczarek ,Andżelika Kaflowska Guzek ,Krystyna Konieczna Ewelina Placzyńska ,Bożena Garasińska ,Zygfryda Coner ,Jagoda Terejko ,Ewa Sikorska Ilona Kowalczyk ,Magda Nowak

Występ – MIKSERA – Freestyle

Mile widziane ciekawe stroje / upiór/ubiór/ w operze –szale, chusty, etole

Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Hipolita Polańskiego i prof. Tadeusza Brzozowskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1969 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe w technikach: olej, pastel, akwarela. Obrazy prezentowała na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą otrzymując nagrody i wyróżnienia m.in. w Olimpijskim Konkursie Sztuki i na Międzynarodowej Wystawie „Sztuka w obronie środowiska”. W 2006 roku od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała medal – Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Ur. w Częstochowie. Ukończyła Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie w 2006 r. Dyplom z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Zdzisława Wiatra oraz dyplom z malarstwa sztalugowego w Pracowni prof. Macieja Leona. Studia podyplomowe AJD w Częstochowie na kierunku Wiedza o kulturze. Zajmuj się grafiką warsztatową, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentowała na wystawach krajowych i zagranicznych.

 

Zawartość przełącznika

19 Lipca –  godzina 17-21    

 Pokaz na żywo dmuchania szkła artystycznego, połączony z wernisażem i wystawą  prac.

Marek Jargiło swoją przygodę ze szkłem rozpoczął w 1991r. w Grecji, w pracowni szkła:

– Φυσητο Γυαλι  D.Georgioy & A.Doukakis

a od 1995 w : 

– Glass Light Nikos Trulinos.

Tam pod okiem mistrzów poznaje unikalne techniki barwienia oraz ręcznego formowania szkła.  

W 1997 roku wraca do kraju i wraz z żoną Ewą  otwierają własną  pracownię szkła, tworząc w swoim własnym  stylu, unikalne formy szklane, użytkowe i dekoracyjne.

Jego prace można znaleźć w wielu galeriach sztuki w Polsce i za granicą . 

 Szkło  JARGIŁO zdobi między innymi komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle.

 

Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Malując buduje przestrzeń obrazu za pomocą plam barwnych. Postacie na obrazach są właśnie takimi plamami, równie ważnymi dla kompozycji, jak np. fragment ściany. Za pomocą koloru tworzy też nastrój obrazów, który stanowi największą siłę ich oddziaływania. W 2008r. znalazła się w rankingu najbardziej obiecujących polskich artystów do 35. roku życia portalu Kompas Młodej Sztuki.

 

Angelika Telenga-Kowalska artysta, plastyk

ur. 10.X.1988r. w Klobucku k/Częstochowy.  

Swoje relacje ze sztuką rozwijam od dziecka, pogłębiając każdą z dziedzin malarstwa, rysunku, grafiki komputerowej, fotografii, rzeźby i jubilerstwa. Sukcesywnie uczestnicząc w różnych plastycznych konkursach.

Od 2001roku uczęszczałam do Ogólnoksztalcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.

W 2009r. rozpoczęłam naukę na Akademii Sztuk Pięknych im.Eugeniusza Gepperte we Wroclawiu. Jako studentka malarstwa pod opieką J.Merkel i J.Jaroszewski w 2013r. ukończyłam studia dyplomowe pierwszego stopnia. Obecnie kontynułuję naukę poszerzając swe doświadczenia i wiedzę z wielu dzienin sztuki.

 

10 maja o godzinie 20 przed wejściem do Galerii of art, która mieści się w Alei Najświętszej Maryi Panny 6, zaprezentowany będzie Wideoplastikon Kupernickiego.Wideoplastikon to urządzenie z inkwizytorni Kupernickiego, które wystawione będzie na wysokości galerii i każdy z mieszkańców będzie miał możliwość indywidualnego zobaczenia teledysku, oraz bezpłatnego pobrania go na pendriva.Teledysk który będzie prezentowany to PRAPREMIERAnajnowszego teledysku Krzysztofa Niedźwieckiego i Lecha Dyblika pt. W Legnicy.

Równolegle w witrynie Galerii of art odbędzie się videoprojekcja premierowych kadrów z produkcji filmu Kupernicki. Zorganizowany również będzie konkurs z nagrodami w postaci wejściówek na koncert premierowy. Warto wspomnieć ,że utwór W Legnicy zapowiada powstającą w Częstochowie płytę Lecha Dyblika. Planowana premiera płyty, jesień 2014. Na płycie znajdzie się około 15 piosenek z tekstami Darka Duszy(ShakinDudi), Muńka Staszczyka oraz kilku innych wybitnych autorów.

 

 

Urodzony w 1983 roku w Częstochowie. Studia w Akademii Jana Długosza w Częstochowie (2002 – 2007).

Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Wernera Lubosa w 2007 roku. Członek ZPAP Okręgu Częstochowskiego.

W latach 2008, 2011 i 2012 otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie plastyki.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Krystyna Szwajkowska, Krystyna Mielczarek, Krystyna Nowak

Wystawa Artystów z Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

 

Najnowsze obrazy Mai Krysiak tworzą frapującą, wciągającą narrację, osadzoną na pograniczu rzeczywistości realnej. Choć artystka posługuje się realistycznym przedstawieniem, surrealny wymiar jej obrazów jest wyraźnie czytelny. Z rozmachem malowane płótna otwierają przed widzem ten rodzaj świata, który mógłby posłużyć za metaforę bohemy artystycznej – campowo-queerową przestrzeń, w której mieszczą się wszelkie anomalie, wszelkie odchylenia od tak zwanej normy, wszelkie wynaturzenia. Obrazy Mai Krysiak przenoszą w czasie do klimatu dawnych cyrków, tych z początku XX wieku, które inspirowały niegdyś Picassa. Lekkość, a zarazem intensywność, z jaką są malowane, odzwierciedla naturę tytułowego Feniksa.

Cyrk przyciąga swoją dekoracyjnością, aurą niesamowitości i niezwykłości, kipiącą od kolorów scenografią i strojami artystów. Jego zewnętrzna powłoka, która ma za zadanie bawić i rozweselać, nie daje zapomnieć, że backstage ma już zupełnie inne oblicze. Wirtuozeria służy pokazaniu zręczności i swady, ale jest okupiona wyrzeczeniami. Cyrkowcy to wyizolowani, przemieszczający się w taborze ludzie, którzy wiodą ekstremalne, forsowne życie, często balansując na jego granicy. Kuglarze igrają z życiem, by skupić na sobie uwagę. Za ich uśmiechem i zabawą kryje się żelazna dyscyplina. Za kurtyną jest to, czego, nie widzimy, ale co przeczuwamy. Tę symboliczną kurtynę z zapadnią w podłodze sceny artystka pokazuje w jednym z obrazów. Cykl przywołuje w pamięci dawno widziane filmy: La Stradę Federica Felliniego czy Człowieka słonia Davida Lyncha. Smutek, brak ojczyzny, tabory, życie w drodze i bezwzględność towarzyszy, pusta publiczność, która przychodzi dla rozrywki – wszystko to ma w sobie jakieś pierwotne okrucieństwo. Wynaturzenia, dziwności, ludzkie ułomności przyciągają wprawdzie gapiów, ale odwracają uwagę od człowieka.

W cyrku ciało wygina się inaczej, wbrew prawom natury, doznajemy wzrokowych omamów i wydaje nam się, że grawitacja nie istnieje, a klaun na arenie czyta w naszych myślach. Przerysowane uczucia stają się ckliwe, a smutek przeradza się w melancholię. Cyrk epatuje kiczem, słodyczą, sztucznością. Jednak obrazy Mai Krysiak, czerpiąc w pełni z tej estetyki, są przede wszystkim pretekstem do żonglowania aurą cyrku modernistycznego, wraz z jego strojami czy liternictwem tamtego okresu. Dzięki temu właśnie, w miejsce melancholii przywołują nostalgię, i jednocześnie, oddając wielokolorowy wizerunek tego świata, niosą refleksję nad tym, co realne, prawdziwe.

Kinga Nowak

 

Malarstwo jest moją wielką pasją. Temat oraz forma moich obrazów wynika z nieustannego eksperymentowania oraz działania mocno intuicyjnego. Inspiruję się głównie malarstwem surrealistycznym, kubizmem oraz ikoną. Maluję od 12 lat. W roku 2009 obroniłem tytuł magistra sztuki na ASP w Krakowie, w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Fragment opinii prof. Grzegorza Bednarskiego: „[…] Jakub Margasiński jest młodym malarzem wyróżniającym się pracowitością i pasją w realizacji podejmowanych tematów pracownianych jak i własnych. Obrazy jego wyróżniają się rozbudowaną kolorystyką. Charakterystyczną cechą tej rozbudowanej kolorystyki są napięcia chromatyczne o silnej kontrastowości.Maluje martwe natury, portrety, pejzaże, kompozycje figuralne. Obrazy te są poddane konstrukcji geometrycznej – kształty z natury są transponowane na formy kubistyczne z uwzględnieniem przestrzeni, która w tych obrazach odgrywa swoją ważną rolę decydując o napięciu wewnętrznym obrazu […]” Obrazy mojego autorstwa znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych. Maluję również obrazy na zamówienie. pozdrawiam – Jakub Margasiński

Maria Cieślak-Gurgul

Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie uzyskując dyplom technika sztuk plastycznych w specjalności biżuteria. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego Częstochowskiej WSP ( obecnie Akademia im. Jana Długosza).  Maluje od wielu lat najchętniej stosując technikę olejną na płótnie. Sięga również po akryle, pastele i akwarele. Tematyką jej prac są najczęściej pejzaże, architektura, kwiaty, portrety, kompozycje figuralne. Jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”.

Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m. in. w Szwecji, Finlandii, Francji.

Ważniejsze wystawy;

– Wystawa Absolwentów PLSP w Częstochowie 2007- wystawa zbiorowa

– Kawiarnia Babie Lato – „Babie wizje”, Częstochowa 2008 – wystawa zbiorowa

– Kawiarnia Babie Lato, wystawa Przyjaciół, Częstochowa 2008 – wystawa zbiorowa

– Galeria Wejściówka „Trzy pory roku”, Częstochowa 2008 – wystawa indywidualna,

– KONDUKTOROWNIA – wystawa malarstwa, Częstochowa 2009 – wystawa zbiorowa

– XXXVIII Doroczna Wystawa Twórczości Plastycznej CSP im. J. Dudy-Gracza, Muzeum Częstochowskie 2010 – wystawa zbiorowa

– Ośrodek Kultury w Poczesnej – „Dźwięki, słowa, wyrazy”, 2010 – wystawa indywidualna

– GALERIA PO SCHODKACH w Janowie – „Kapliczki przydrożne”, 2010 – wystawa zbiorowa

– XXIX Doroczna Wystawa Twórczości Plastycznej CSP im. J. Dudy-Gracza, Muzeum Częstochowskie 2010 – wystawa zbiorowa

– Dom Kultury w Olsztynie – wystawa malarstwa członków CSP, 2011 – wystawa zbiorowa

– Kawiarnia COFFE ART – „Pejzaż w miniaturze”, wystawa poplenerowa akcji plastycznej w Chorzowie2011 – wystawa zbiorowa

– Kawiarnia Babie Lato – „Moje Krajobrazy”, Częstochowa 2012 – wystawa indywidualna

– XXX Doroczna Wystawa CSP im. J. Dudy-Gracza – Muzeum Częstochowskie 2012 –wystawa zbiorowa, wyróżnienie za „Pejzaż jesienny”

– Biały Dunajec – wystawa poplenerowa malarstwa członków CSP im. J. Dudy-Gracza 2012 – wystawa zbiorowa

– IV Ogólnopolski Plener Malarski „ KLUCZBORK 2012 „– wystawa poplenerowa, Muzeum Kluczborskie – wystawa zbiorowa

– XXXI Doroczna Wystawa Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza 2013 – wystawa zbiorowa

– Muzeum Częstochowskie RATUSZ –„Kolaże uczuć”, 2013 –wystawa zbiorowa

Urodzona w Toruniu, mieszka i tworzy w Częstochowie.
Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, obecnie Akademii J. Długosza.

Dyplom z grafiki artystycznej, pod kierunkiem prof. R. Osadczego. Uprawia twórczość artystyczną w dziedzinie rysunku i malarstwa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.



Brała udział w wielu konkursach, plenerach plastycznych. Autorka wystaw indywidualnych, m.in.:
„Znak zodiaku”, Galeria CDN – ART. –Częstochowa;
„Malarstwo” foyer Filharmonia, Częstochowa.
Uczestniczyła w wystawach zbiorowych, m.in.:
„Wystawa poplenerowa”, Muzeum Okręgowe – Częstochowa;
„Plenerowe Osiągnięcia Twórcze”, Muzeum Okręgowe – Częstochowa;
„Wystawa Jubileuszowa Stowarzyszenia Środowisk Twórczych” –Częstochowa;
„Pan Cogito –Tarnowskie Klimaty”, Galeria Miejska – Tarnów;
„XXI Plener Miejski”, Miejska Galeria Sztuki – Częstochowa;
„XXII Plener Miejski”, Miejska Galeria Sztuki – Częstochowa.
Prace artystki znajdują się w kolekcjach w kraju i zagranicą.

 

http://tvorion.pl/?action=show_news&idNews=13226
 
Galeria Of-art otworzyła w czwartek na piętrze kolejną wystawę indywidualną. Tym razem prezentowane są pośmiertnie prace niezwykłej częstochowskiej malarki Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej.
Twórczyni nie żyje już od ćwierć wieku. Wyrazem uznania dla jej osiągnięć, i to ze strony dawnych koleżanek po pędzlu, jest nagroda jej imienia przyznawana najlepszym w Częstochowskim Stowarzyszeniu Plastyków Nieprofesjonalnych (obecnie Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Dudy-Gracza).

Przed rokiem, w 25-lecie śmierci była jedną z sześciu z całej Polski bohaterek wystawy „Gdyby Nikifor był kobietą”, przygotowanej przez Joannę Półkę w Muzeum Częstochowskim. Pracownica działu etnografii naszego muzeum przyznaje, że zauroczyła ją twórczość częstochowianki. Mówiła o tym podczas niedawnego spotkania w ratuszu, przypominającym osobę i twórczość Plucińskiej.
Tam padła informacja o ogromnym zespole nieznanych prac malarski, zalegającym w piwnicach jej domu. O chęci wydobycia ich i zakonserwowania. Wystawa w Of-arcie jest jakby pierwszym świadectwem realizowania tego zamiaru przez rodzinę. Pokazywane prace nie są znane szerokiej publiczności – wydobyte zostały z tej piwnicy lub – w części – wisiały w domach rodziny malarki. Rodziny licznej, bo z dwoma mężami Plucińska-Zembrzuska miała sześcioro dzieci. Część z nich obecna była na czwartkowym wernisażu. Jedna z córek – Hanna – mówiła, że matka bardzo podkreślała znaczenie kreski w malarstwie, jej konieczną lekkość, którą ćwiczyła całe życie. Tę lekkość widziało się w eksponowanych pracach. Niektórych – znakomitych, jak podziwiany przez wszystkich podwójny portret – prawie zamknięty w sepii, precyzyjnie zakomponowany, oszczędny w rysunku, a jednocześnie dramatyczny, pełen emocji.

Wystawa prac z zakresu ceramiki użytkowej i artystycznej z elementami multimediów oraz wystawa rysunku.

Agata Marcinkowska.  Urodziłam się 3 maja 1988 rokuw Częstochowie. Już od wczesnych lat dziecięcych interesowałam się sztuką, gdyż oboje moi rodzice są artystami. Tata jest mistrzem złotnictwa a mama studiowała architekturę w Poznaniu. Często z siostrą śmiałyśmy się, że jesteśmy „obciążone genetycznie”. Również ona zajmuje się sztuką. Edukacje pod kątem plastycznym rozpoczęłam już w gimnazjum w Zespole Szkół Plastycznych im Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Do gimnazjum tego nie do końca zdawałam z własnej nieprzymuszonej woli, choć lubiłam rysować, malować czy lepić, nie byłam pewna czy to właśnie chcę w życiu robić. Wszystko zmieniło się gdy w ostatniej klasie gimnazjum zetknęłam się  z ceramiką. Pokochałam to i od tej pory jest to sens mojego życia, punkt wyjścia wszystkich działań i dążeń. Liceum plastyczne, do którego przeszłam automatycznie po ukończeniu gimnazjum skończyłam z wyróżnieniem. Niezdany egzamin wstępny na wydział Rzeźby w Krakowie zaowocował studiami w rodzinnym mieście na Akademii im. Jana Długosza na kierunku Malarstwo, gdzie poznałam fantastycznych pedagogów. Rok, jaki spędziłam studiując malarstwo zaowocował znajomością: anatomii człowieka, perspektywy, technologii malarstwa sztalugowego. Bardzo chwale sobie ten rok, pozwolił mi zakochać się w rysunku anatomicznym i dostać się na wymarzony kierunek studiów: projektowanie ceramiki na wrocławskiej ASP. W roku 2012 ukończyłam studia licencjackie i rozpoczęłam magisterskie na tym kierunku.  Z ceramiką wiąże swoje plany na przyszłość.

 

Edukacja:

  • 2012 do dziś Studia II stopnia, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu Kierunek: Projektowanie ceramiki    
  • 2008 –2012 Studia I stopnia, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu Kierunek: Projektowanie ceramiki    
  • 2007 – 2008, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Kierunek: Malarstwo
  • 2000-2007, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Plastycznych w Częstochowie, Specjalność: Ceramika

 

Staże:

  •  18.06- 09.07. 2005r. – staż ceramiczny “Nowoczesne metody kształcenia zawodu ceramika w aspekcie tzw. małej przedsiębiorczości w UE” z programu Leonardo da Vinci w Caldas da Rainha  w Portugalii w terminie
  • 01.07-30.09.2010- Zakwalifikowanie i pobyt na praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus w manufakturze garncarskiej Margaretenhohe w Essen w Niemczech w terminie
  • 24- 26. 08. 2012 Prowadzenie warsztatów garncarskich „Ceramika kołem się toczy”, Bolesławieckie Święto Ceramiki, organizator: Bolesławiecki Ośrodek Kultury
  • 20- 31. 08. 2012 Prowadzenie warsztatów ceramicznych „ Ogród sztuk” Bełchatów, organizator: Miejskie Centrum Kultury

 

Osiągnięcia:

  • maj 2003- udział w VII Międzynarodowym Plenerze Malarskim “Pejzaż Śląski” Cieszyn
  • lipiec 2006- udział w plenerze “Pod lipą” Krzykawa
  • 2007- udział w II międzynarodowym Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w Argentynie
  • 16.05.2009- udział w Międzynarodowym „Festiwalu Wysokich Temperatur”, Wrocław; pokaz wypału w plenerowy piecu ceramicznym typu „raku”
  • 15.05.2010- udział w Międzynarodowym „Festiwalu Wysokich Temperatur”, Wrocław; pokaz wypału w piecu plenerowym typu „węgierski”
  • 11.05.2011- udział w Międzynarodowym „Festiwalu Wysokich Temperatur”, Wrocław; pokaz wypału w piecu plenerowym typu „trocinowy”

 

Wystawy:

  • 2005- Wystawa po konkursowa XIII Międzynarodowego konkursu “Zawsze zielono, zawsze niebiesko” Toruń.
  • Czerwiec 2009- wystawa prac z zakresu malarstwa, rysunku, rzeźby, ceramiki w ramach Dni Otwartych Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu / sale wystawiennicze Akademii;
  • Czerwiec 2010- wystawa prac z zakresu malarstwa i rysunku w ramach Dni Otwartych Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu / sale wystawiennicze Akademii
  • 11. 01- 13. 02. 2012 „Na- czy- nie” -Kamieniczka „Małgosia” we Wrocławiu;

wystawa prac ceramicznych grupy studentów Pracowni Koła Garncarskiego

–  prezentacja panelu architektonicznego wykonanego na kole garncarskim

  • 17-29. 02. 2012 „Metamorfozy”, – Galeria Akademii „Za Szybą” we Wrocławiu;

– prezentacja kolekcji realizacji prac dyplomowych z zakresu ceramiki artystycznej pt. „Czarna- Biała” oraz kolekcji prac pt. „Na-czy-nie. Idea Czajnika”

  • 22. 06-  30.06. 2012 “Design Łączy. Nowy Wymiar Komercjalizacji Wiedzy” prezentacja projektu fasonu porcelanowego „ lilo” – ParkTechnologiczny w Kielcach;

-projekt w ramach wspólnego programu współpracy Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu, Parku Technologicznego w Kielcach oraz Fabryki Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu

  • 20.07-30.08.2012-  „(p) clayback” video instalacja pt. „NojeFitnes”

– BWA Wrocław, Galeria Szkła i Ceramiki;

– obiekty ceramiczne wraz z pokazem etiudy filmowej

  • 20.07-30.08.2012-  „(p) clayback” video instalacja pt. „Skóra”

– Galeria ASP EMDES, Wrocław;

– ceramiczne obiekty maskowane obrazem video

 

Miejsce  w  zbiorach

  • Muzeum Małej Formy Rzeźbiarskiej w Argentynie

 

Stypendia

 

  • Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów uzdolnionych artystycznie z okazji Dni Papieskich w latach 2005 i 2006
  • Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu za wybitne osiągnięcia w nauce za rok akademicki 2011/2012
  • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2012/2013

Waldemar Graczyk
Wydział Ceramiki i Szkła
Katedra Kształcenia Ogólnoplastycznego
Pracownia Malarstwa

Waldemar Graczyk urodził się 2 maja 1955 roku w Ziębicach. W latach 1981-86 studiował w PWSSP we Wrocławiu w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Zbigniewa Karpińskiego oraz w Pracowni Malarstwa w Urbanistyce i Architekturze ówczesnego doc. Mieczysława Zdanowicza. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1986 roku. Od tego czasu pracuje w ASP we Wrocławiu – obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Udział w wystawach (wybr)

  • 1987 – Łódź – Dyplom 86
  • 1987 – Wrocław – Biennale Młodych „Droga i Prawda” – kościół św. Krzyża
  • 1987 – Mons – Belgia – Pokaz wrocławskiej PWSSP
  • 1988 – Poznań – Interart 88
  • 1988 – Poznań – XIV – Ogólnopolski Konkurs Malarski im. J. Spychalskiego
  • 1988 – Szczecin – XIV – Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego
  • 1988 – Bielsko-Biała – XXV – Ogólnopolska Wystawa Malarstwa – „Bielska Jesień 88”
  • 1989 – Wrocław – I Pokonkursowa Wystawa Malarstwa im. E. Gepperta
  • 1990 – Warszawa – Wystawa prac studentów pedagogów – CBWA „Zachęta”
  • 1990 – Szczecin – XV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego
  • 1991 – Wrocław – Pokaz indywidualny BWA „Mały Salon”
  • 1992 – Bielsko-Biała – XXVI Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień 92”
  • 1995 – Brunszwik – Niemcy – Szkoła Plastyczna we Wrocławiu – tradycja i teraźniejszość
  • 1996 – Wrocław – pokaz indywidualny w Akademii Muzycznej „wernisaż z koncertem”
  • 1997 – Częstochowa, Wałbrzych – III Triennale Plastyki „Sacrum”
  • 1997 – Ostrowiec Świętokrzyski – IV Jesienny Salon Plastyki Galeria BWA
  • 1997 – Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Słupsk – Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Współczesnego „Bielska Jesień97”
  • 1998 – Wrocław – 52-lecie ZPAP we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
  • 1998 – Szczecin – XVII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego
  • 1998 – Ostrów Wielkopolski – IX Salon Plastyki
  • 1999 – Ostrowiec Świętokrzyski – IV Jesienny Salon Plastyki
  • 2000 – Wałbrzych, Nysa, Wrocław – Grupa 3+1 – wystawy malarstwa (wystawy indywidualne
  • 2001 – Brzeg – Muzeum Piastów Śląskich – Grupa 3+1 – wystawy malarstwa (wystawy indywidualne)
  • 2002 – Ostrów Wielkopolski – Egeria 2002 XI Salon Plastyki
  • 2002 – Ostrowiec Świętokrzyski – VI Jesienny Salon Sztuki
  • 2003 – Toruń – 5 Biennale Małych Form Malarskich 2003
  • 2003 – Wrocław – Festiwal nauki Wrocław 2003 – wystawa dorobku pracowników dydaktycznych
  • 2004 – Łódź – Pokaz indywidualny – Miejska Galeria Sztuki (Galeria Bałucka)
  • 2004 – Ostrowiec Świętokrzyski – VII Jesienny Salon Sztuki
  • 2004 – Wrocław – Malarstwo 2004 (Dolnośląskie Wystawy Sztuki)
  • 2005 – Gdańsk – Malarstwo(malarze dydaktycy z ASP we Wrocławiu
  • 2005 – Toruń – VI Biennale Małych Form Malarskich

Nagrody, wyróżnienia, stypendia:

  • 1987 – Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
  • 1988 – III nagroda na XIV Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. J. Spychalskiego
  • 1988 – Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
  • 1989 – Wyróżnienie honorowe na I Pokonkursowej Wystawie Malarstwa im. E. Gepperta
  • 2003 – Nagroda Banku Przemysłowo-Handlowego BPK SA w Krakowie Oddział w Toruniu
Waldemar Graczyk

Urodzony w 1969 w Kazimierzu Dolnym. Członek Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Kazimierskiej Konfraternii Sztuki.
Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wystawa prac Jacka Pałuchy które zostały namalowane na zlecenie urzędu miasta w Częstochowie.

Wystawe tworzą: Przemysław Kruk, Krzysztof Browko, Marek Kiedrowski, Bogusław Strempel, Marcin Sobas.

 

„Deformacje przestrzeni” ceramika unikatowa i użytkowa.

 

Weronika Lucińska urodziła się 26 czerwca 1989 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach.

Obecnie studiuje ceramikę na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

 

Wybrane osiągnięcia/ Aktywności:

  • 2009 Festiwal Wysokich Temperatur, udział w wypale pieca raku

  • 2009 „Jeden ogień” udział w wypale pieca Tongkama

 

  • 2010 ,,Ceramika -obszary działań twórczych” udział w wypale pieca Tongkama

  • 2011 „Kobieta a fotografia” Konkurs fotograficzny Muzeum Narodowego we Wrocławiu, I miejsce

  • 2011 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia nauce

  • 2011 „na-czy-nie” wystawa zbiorowa, Kamieniczka „Małgosia”, Wrocław

  • 2012 „metamorfozy” wystawa zbiorowa, Galeria „Za szybą” ASP, Wrocław

  • 2012 „(p)clayback” wystawa zbiorowa, Galeria Ceramiki i Szkła, Wrocław

  • 2012 „Exposicao de ceramica” wystawa indywidualna, ESAD, Caldas da Rainha (Portugalia)

  • 2012 „Punkt styku” wystawa zbiorowa, Centrum Innowacyjności, ASP Wrocław

 

 

 Urodzony w 1958 roku w Radomsku. Studia w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom w 1985 roku z projektowania ceramiki w pracowniach prof. Krystyny Cybińskiej i prof. Rufina Kominka. Od 1988 roku pracuje w ASP we Wrocławiu.

   Brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych (w tym 14 konkursowych) w kraju oraz w Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Egipcie.

Wystawy indywidualne:
1995 – Oborniki Śl., 1996 – Bolesławiec, 1999 – Wrocław, 2005 – Chodzież

Nagrody:
Biennale Ceramiki – Zarautz 1996 (Hiszpania) – I nagroda.

Prace w zbiorach:
Muzeum Narodowego we Wrocławiu, miasta Zarautz (Hiszpania), Muzeum w Gualdo Tadino (Włochy), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Galerii L’evenement w Vallauris (Francja).

Urodzony w Częstochowie, syn znanego artysty Mariana. Ukończył liceum plastyczne, ale malarstwa uczył się w zasadzie od ojca. Jego prace znajdują uznanie u odbiorców w Polsce i za granicą.

Dyplom na Wydziale Rzeźby ASP we Wrocławiu, 2004.
Stypendium w Edinburgh College of Art na Wydziale Malarstwa, 2003.
Pracuje i mieszka w Edynburgu i Warszawie.

Urodzony w 1972 roku w Częstochowie. Studia w Instytucie Plastyki na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Specjalizacja: grafika w pracowni prof. Ryszarda Osadczego. Dyplom z wyróżnieniem w roku 1999. Uhonorowany stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką. W swoich pracach, inspirowanych sztuką realistyczną, w warstwie tematycznej wykorzystuje wątki zaczerpnięte z literatury światowej i mitologii z kręgu kultury łacińskiej. Kolor i rysunek są w jego pracach zawsze intergralnym elementem.

Wiktoria Dubowik pochodzi z polskiej rodziny Wojnarowskich (matka z domu Błońska). Urodziła się we Lwowie, tam też ukończyła Lwowski Instytut Sztuk Pięknych. Od 1986 jest wykładowcą w katedrze Tkactwa Artystycznego tejże uczelni. Twórczość artystki jest różnorodna. Zajmuje się tkactwem artystycznym, ale szczególną uwagę w jej twórczości zwraca nietypowe malarstwo wykonywane rzadko stosowaną techniką, jaką jest batik – obrazy malowane na delikatnym, jedwabnym podkładzie. Prezentowane na wystawie prace odznaczają się bardzo wysokim poziomem artystycznym, przepiękną i delikatną kolorystyką, przypominającą malarstwo akwarelowe. Tematyka dzieł jest bardzo zróżnicowana; od pejzaży Lwowa – starych uliczek i podwórek, poprzez motywy kwiatowe, czerpane z natury, do motywów religijnych. Sięga też po tematy inspirowane często historią, a zwłaszcza dziedzictwem kulturowym różnych narodów, którym arty- stka jest zafascynowana. Jak sama mówi: ?W dzisiejszym świecie niezwykle szaleńczej gonitwy, zdobywania kosmosu, prób przeniknięcia do przyszłości wirtualnej, oglądam się za siebie na wspaniałą przeszłość, która trwa w muzyce, rzeźbach, obrazach, we wspaniałych figurach i twarzach świętych na ikonach, freskach oraz mozaikach. Widzę tu bezkresne źródło pomysłów artystycznych.?- Swoje prace artystka prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Jej obrazy znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych.

Jerzy Pogorzelski, malarz; w latach 1947-53 studiował w Wyższej Szkole Plastycznej w Mińsku pod kierunkiem prof. Suchowierchowa. Mieszkał i tworzył w Blachowni w powiecie częstochowskim. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Malował przede wszystkim pejzaże i kwiaty. Wiele swoich prac przekazywał na cele akcji charytatywnych. Brał udział w wystawach ZPAP w Częstochowie, a także prezentował swoje dzieła za granicą – w Niemczech, Stanach Zjednoczonych (San Diego, Los Angeles). W roku 1999 Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zorganizowała indywidualną wystawę artysty z okazji 50-lecia twórczości; otrzymał on wówczas nagrodę prezydenta Częstochowy w dziedzinie twórczości plastycznej.

Urodzona w Radomsku w 1967 r. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza) – dyplom z Malarstwa i Historii Sztuki, oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa – dyplom z Malarstwa i Tkaniny artystycznej. 2006 – 2009 r. studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – otrzymała tytuł Doktora Sztuk Pięknych. Zatrudniona jako asystent Pracowni Struktur Wizualnych Prof. Zbigniewa Bajka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artstów Plastyków. Jest współtwórcą i koordynatorem projektów artystycznych m.in.: „Kwadrat Magiczny” oraz „Wymiary Wolności”.

Dr  arch. Krzysztof Ludwin :

Urodzony w Krakowie.

Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (1981-1987), oraz na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych ( 1987-1988).

Od roku 1995 do 2006 pracował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Katedrze Rysunku Malarstwa i Rzeźby. Obecnie prowadzi zajęcia z projektowania architektonicznego w Instytucie Projektowania Architektonicznego w Zakładzie Architektury Przemysłowej Wydziału Architektury Politechniki Krakowiskiej.  

Marian Panek. Artysta malarz, scenograf teatralny, nauczyciel akademicki, autor licznych publikacji o sztuce. Wystawa retrospektywna zaprezentuje wszystkie dziedziny jego twórczości – od prac malarskich po realizacje scenograficzne.

Kosin Juliusz student ASP wydział malarstwa.

jest rodowitą częstochowianką. Absolwentka Liceum Plastycznego i częstochowskiej WSP. Nauczyciel dyplomowany, od 20 lat uczy w szkole. Praca zawodowa zajmuje jej jednak tylko część niezwykle aktywnego życia. Działa społecznie na rzecz dzieci, w fundacjach, stowarzyszeniach, maluje, pisze bajki, wiersze.

Malarka Sidnea D’Amico spotkała się z dr. Bartoszem Frączkiem podczas pleneru malarskiego w Serbii. Razem pracowali i obserwowali swoją twórczość. Doszli do wniosku, że wiele ich łączy i postanowili spotkać się jeszcze kiedyś. Kilka dni temu wspólnie otworzyli w Częstochowie wystawę „Interaction”. Do połowy sierpnia można ją oglądać w Galerii Of Art w Al. NMP 6.

– Postanowiłem zaprosić Sidneę do Polski – tłumaczy dr Bartosz Frączek, pracownik Instytutu Plastyki AJD. – Uczestniczy w organizowanym przez uczelnię sympozjum w Hucisku. Przy okazji chciałem pokazać jej kawałek Polski. Wiele nas łączy, bo artystka tworzy w oparciu o podobna formę i styl. Jej obrazy podobnie jak moje cechują się dużą ilością kolorów.
Sidnea D’Amico urodziła się Sao Paulo w Brazylii. Żyje i tworzy w San Francisco w USA. W swojej twórczości używa rozmaitych mediów i materiałów. Inspiruje się street artem. Dużo podróżuje po świecie. W trakcie wyjazdów fotografuje, a później czerpie z tego inspiracje do swoich prac. Jej dzieła znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych na całym świecie. Reprezentowała Brazylię i USA w Dubaju, Grecji i we Włoszech. Kilkakrotnie zdobyła wyróżnienia w konkursach malarskich. Frączek i D’Amico mają szansę spotkać się jeszcze raz. Na jesień planowana jest ich wspólna wystawa w San Francisco.

Prof. Janusz Jaroszewski.  

Urodził się w roku 1956 we Wrocławiu.
Studia w latach 1978 – 83 w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu.
Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego.
Od 1997 kieruje studiami niestacjonarnymi na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.
Od 2001 na stanowisku profesora nadzwyczajnego na wydziale Malarstwa i Rzeźby w ASP we Wrocławiu. Od roku akademickiego 2005/06 Dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby.
Od ukończenia studiów zrealizował ok. 30 wystaw indywidualnych oraz wziął udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie o specjalizacji-ceramika.

 Przede wszystkim maluje sceny związane z tematyką kobiecą – macierzyństwo, madonny, postacie trochę bajkowe, wplecione w kwiaty, zwiewne i    delikatne. Dlatego najlepiej wyraża swoje emocje za pomocą suchej pasteli.

 W 1997 podjęła pracę ilustratorki w gazecie „Niedziela”. W tym samym czasie zajęła się też ilustrowaniem literatury dziecięcej w Edycji Paulińskiej.

„Łemkowskie Jeruzalem” to międzynarodowy projekt artystyczny. Jego celem jest prześledzenie innowacyjnych form narracji wykorzystywanych przez artystów we współczesnej sztuce inspirowanej tematyką łemkowską. Drugim, równie ważnym, zadaniem jest integracja łemkowskiego środowiska artystycznego oraz sympatyków tej kultury żyjących w kraju i za granicą.

Oferujemy niepowtarzalne i oryginalne przedmioty, które mogą być doskonałymi prezentami na różnorodne okazje, takie jak śluby czy imieniny. Z drugiej strony nowym miejscem w Częstochowie prezentującym co miesiąc wystawę malarską, rzeźbiarską czy fotograficzną. W naszej ofercie znaleźć można również wyjątkowe szkło – artystyczne i użytkowe, niezwykłą porcelanę (takich firm jak Rosenthal, Villa Italia, Gustav Klimt), ceramikę artystyczną oraz niepowtarzalną autorską biżuterię. Mamy również starą porcelanę i stare kryształy.

Urodzona w 1971 roku w Częstochowie. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, a następnie Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. W 1997 roku rozpoczęła pracę naukowo – dydaktyczną w macierzystej uczelni, pełniąc funkcję asystentki prof. Romana Nowotarskiego na Wydziale Malarstwa i w Pracowni Rysunku prowadzonej przez dr. Antoniego Cygana. Od utworzenia Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach ( 01.09.2001) jest zatrudniona w Pracowni Malarstwa dr. Ireneusza Walczaka. Stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowy (2001). W 2004 roku – uzyskała stopień doktora sztuki. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta, prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów I-go roku, kierunek Malarstwo.

 

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych
Wydziału Architektury Wnętrz w Krakowie.
Studia w UNIWERSITÄT FÜR ANGEWANDTE KUNST (WIEN)

Urodzony 20 sierpnia 1965 roku w Lubaniu Śląskim. Ukończył Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Do ważniejszych zaliczyć można: Ogólnopolskie Biennale Pasteli – Nowy Sącz 1998 ( wyróżnienie honorowe Jury ), Triennale Małych Form Malarskich – Toruń, Lyon – Francja, Targi Sztuki Współczesnej – Paryż – Francja; Ateny – Grecja, Lwów – Ukraina, Wiedeń – Austria, Bardejów – Słowacja; Rotterdam – Holandia Międzynarodowe Biennale Pasteli 2002 – III nagroda, nagroda Wojewody Małopolskiego; wystawy środowiskowe – Salon Sztuki 2004 – Nagroda ZPAP „Złota rama”; Salon 2008 – Nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza. Uczestnik plenerów i wystaw poplenerowych Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.. Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, galeriach i muzeach. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Elżbieta Czapla studentaka ASP we Wrocławiu, wydział ceramiki.